Zlatohosrsko - Vítejte v kraji pokladů

Webkamera Menu

Objevujte

Nechte se zlákat tajemnou historií a uchvátit řemesly tehdejších časů.
Muzeum láká. Kdo by bez povšimnutí prošel kolem, když se možná teprve tady může dozvědět, co to znamená „mít všechno v cajku“, co to je prošlup, nitěnky, brdo, člunek, osnova… Kde jinde v našem kraji uvidí v reálu jak namáhavé bylo tkalcovské řemeslo, či jak se spřádala na kolovratu
ovčí vlna? A co teprve prozkoumat našimi předky ručně sekané chodby poštovních štol?

Poutní Místo Panny Marie Pomocné (Maria Hilf)
  730 m n. v.  
*z centra Zlatých hor 5,1 km 19 min
*z centra Zlatých hor 7,3 km 9 min
*z centra Zlatých hor 4,9 km 1:18 h

Poutní Místo Panny Marie Pomocné (Maria Hilf)

Poutní kostel Panny Marie Pomocné se nachází asi tři kilometry jižním směrem od Zlatých Hor a jeden kilometr pod vrcholem Příčného vrchu v okrese Jeseník. V první polovině 18. století zde byla vystavěna dřevěná kaple, později přestavěná na kostel.

Více informací
Poštovní štola
*z centra Zlatých hor 8,1 km cca 49 min
*z centra Zlatých hor 7,4 km 9 min
*z centra Zlatých hor 9,3 km cca 3:00 h

Poštovní štola

V Poštovní štole se dle záznamů začalo těžit zlato roku 151. Za několik staletí vzniklo ve zdejším podzemí mnoho chodeb, ve kterých se dochovalo historické zařízení a jiné doklady dolování. Prohlídku štoly je nutné objednat předem, minimální počet návštěvníků je 5, maximální 20.

Více informací
Speleoterapie
*z centra Zlatých hor 7,5 km cca 56 min
*z centra Zlatých hor 6,7 km cca 8 min
*z centra Zlatých hor 8,6 km cca 2:55 h

Speleoterapie

Prohlídka podzemní štoly, kde probíhá speleoterapie s průvodcem. Doporučujeme vzít si na prohlídku teplejší oblečení a vhodnou obuv. Teplota v prostorách speleoterapie je 7-8ºC a vlhkost 98%. Místo je dostupné autem, zhruba 7 km od Zlatých Hor.

Více informací
Tkalcovská expozice na Rejvízu
*z centra Zlatých hor 9,3 km cca 54 min
*z centra Zlatých hor 9,3 km cca 11 min
*z centra Zlatých hor 8,6 km cca 2:57 h

Tkalcovská expozice na Rejvízu

V domě vedle kostela vzniklo v roce 2008 malé muzeum přibližující tradiční řemeslo – tkalcovství. Kromě tří tkalcovských stavů si můžete prohlédnout také dobové vybavení domácnosti a věci všedního života lidí žijících na horách za starých časů.

Více informací
Městské muzeum Zlaté Hory
*z centra Zlatých hor 150 m pěšky 2 min

Městské muzeum Zlaté Hory

V muzeu je možno shlédnout expozici týkající se historie regionu, nářadí a náčiní používané k dolování zlata a rudy, minerály, historii hornictví, ukázku moderní techniky ve štole. V muzeu také uvidíte mučírnu z dob čarodějnických procesů za nechvalně proslulého inkvizitora Jindřicha Bobliga z Edelstatu. Poslední prohlídka muzea je 30 min. před zavírací dobou.

Více informací
Zlatorudné mlýny
*z centra Zlatých hor 3,1 km cca 15 minut
*z centra Zlatých hor 2,5 km 3 min
*z centra Zlatých hor 2,9 km 51 min

Zlatorudné mlýny

Repliky středověkých hornických mlýnů s naučnou stezkou. Ve dvou srubech Vám bude předvedeno drcení zlaté rudy a při troše štěstí si kousíček zlata můžete odnést domů. Oba dřevěné stroje, zhotovené podle dobových nákresů, jsou poháněny vodními koly, která čerpají energii z původního kanálu.

Více informací