Zlatohosrsko - Vítejte v kraji pokladů

Webkamera Menu

Relaxujte

Okolí Zlatých Hor ukrývá kouzlo panenské přírody, tajemství středověkých štol a poutních míst. Projděte se planinami kolem Rejvízu k Velkému mechovému jezírku anebo si vyšlápněte k rozhledně na Biskupské kupě. Okolím vede rovněž spousta cyklo tras a pro milovníky pěší turistiky je připraveno mnoho naučných stezek.

Zlatohorská hornická naučná stezka
  430 m n. m.  
*z centra Zlatých hor 212 m 29 s
*z centra Zlatých hor 88 m 1 min

Zlatohorská hornická naučná stezka

Zlatohorská naučná hornická stezka měří 17 kilometrů a začíná a končí na náměstí ve Zlatých Horách. Jednotlivé panely postupně návštěvníky seznamují s dolováním zlata a jiných kovů v této oblasti. Převýšení čítá 430 m a na projití této stezky je nutno počítat se 3–4 hodinami.  

Více informací
Lurdská jeskyně na Rejvízu
  758 m n. m.  
*z centra Zlatých hor 10,4 km 59 min
*z centra Zlatých hor 10,5 km 3:31 h

Lurdská jeskyně na Rejvízu

Rejvízská Lurdská jeskyně není jeskyně v pravém slova smyslu. V mohutném skalním pásu na úbočí Zámeckého pahorku nad Starým Rejvízem je v jednom z výklenků umístěn obraz Panny Marie s malým oltářním stolem. Původní poutní místo vzniklo ve výklenku pod Josefovou skálou v r.1909. Soška Panny Marie Lurdské byla vynášena z kostela na Rejvíze na 1. května a k 31. říjnu byla odnesena zpět. K zániku poutního místa došlo po odsunu německého obyvatelstva po 2. světové válce.

Více informací
Lyžařský areál Příčná
  557 m n. m.  
*z centra Zlatých hor 2,6 Km 4 min
*z centra Zlatých hor 3,6 km 1:13 h

Lyžařský areál Příčná

Ski areál Příčná se nachází ve Zlatých Horách 480 až 654 metrů nad mořem a 3 kilometry od polských hranic. Klidné prostředí je vhodné zejména pro rodiny s dětmi a nenáročné lyžaře hledající kvalitní lyžování bez dlouhých front, které vás čekají ve větších střediscích. 1350 metrů dlouhá sjezdovka je uměle zasněžována a každý den upravena rolbou.

Více informací
Naučná stezka Údolí ztracených štol
*z centra Zlatých hor 2,8 km cca 13 min
*z centra Zlatých hor 2,5 km cca 3 min
*z centra Zlatých hor 2,9 km 51 min

Naučná stezka Údolí ztracených štol

Naučná stezka v okolí Zlatorudných mlýnů Vás informuje o původu a způsobu zpracování zlata a přivede Vás k místu, “kde voda teče do kopce”. Optický klam je na místě tak silný, že pozorovatel jen stěží pochopí umění dávných zlatokopů. Počet zastavení – 11, celková délka – 2,5 km.

Více informací
Poutní místo Panny Marie Pomocné
  718 m n. v.  
*z centra Zlatých hor 7,4 km 9 min
*z centra Zlatých hor 5,1 km cca 2 hod

Poutní místo Panny Marie Pomocné

Svými kořeny sahá až do švédských dob. V roce 1973 byl kostel stržen a v roce 1995 bylo Poutní místo Panny Marie Pomocné opětovně vysvěceno. Každoročně se zde konají poutě, které jsou hojně navštěvovány. Jedna z největších je Pouť tří národů, která se koná vždy v září.

Více informací
Rejvíz a Naučná stezka na Mechovém jezírku
*z centra Zlatých hor 10,8 km cca 1 h
*z centra Zlatých hor 9,9 km 12 min
*z centra Zlatých hor 10,5 km cca 3:29 hod

Rejvíz a Naučná stezka na Mechovém jezírku

Rejvíz je mezi horskými obcemi nejkrásnější perlou jesenických hor. Leží uprostřed sametově zelených luk na náhorní rovině plné lesů, v nichž je mnoho jelení a srnčí zvěře, borůvek, brusinek a hub. Nadmořská výška blat se pohybuje od 731 do 804 m. n. m. Při turistickém chodníku z Rejvízu do Dolního Údolí bylo obnoveno odpočívadlo zvané “Hříbek”. Monumentální válečný pomník obětem 1. sv. války byl postaven v roce 1929.

Více informací
Zřícenina hradu Koberštějn
  950 m n. v.  
*z centra Zlatých hor 10,1 13 min
*z centra Zlatých hor 12,1 cca 5 hod

Zřícenina hradu Koberštějn

Pozůstatky středověkého strážního hradu, který byl vybudován na přelomu 13. a 14. století za účelem ochrany Jesenické stezky. Sídlo svou funkci plnilo do druhé poloviny 15. století, poté bylo opuštěno. Dodnes se z památkového chráněného objektu dochovaly relikty nadzemních konstrukcí.

Více informací
Výstup na rozhlednu Biskupské kupy
  890 m n. v.  
*z centra Zlatých hor 5,8 km 6 min
*z centra Zlatých hor 3,4 km cca 2 h

Výstup na rozhlednu Biskupské kupy

Opravdovou dominantu zlatohorského regionu je tato rozhledna v nadmorské výšce 890 m. Byla postavena jako první kamenná rozhledna v Jeseníkách v roce 1898 k príležitosti padesáti let vlády císare Františka Josefa.

Více informací