Zlatohosrsko - Vítejte v kraji pokladů

Webkamera Menu

Lurdská jeskyně na Rejvízu

  758 m n. m.  
*z centra Zlatých hor 10,4 km 59 min
*z centra Zlatých hor 10,5 km 3:31 h

Občanské sdružení Příznivci kamenických a sochařských děl na Jesenicku se jalo poutní místo obnovit v r. 2006.

K jeskyni je přístup červenou významovkou od rozcestí červené a modré značky Starý Rejvíz.

Rejvízská Lurdská jeskyně se nachází v mohutném skalním pásu na úbočí Zámeckého pahorku nad Starým Rejvízem, kde je v jednom z výklenků umístěn obraz Panny Marie s malým oltářním stolem. Místo zmizelo po druhé světové válce, nyní se jej podařilo znovu obnovit.
Události z francouzského městečka Lurdy, kde se 11. února 1858 měla v jeskyni zjevit čtrnáctileté Bernadettě Panna Maria, obletěly za 50 let celý křesťanský svět. A tak začaly i v rakouském Slezsku na přelomu 19. a 20. století vznikat lurdské svatyně. Jedna z nich i na jesenickém Rejvízu.

Původní poutní místo vzniklo ve výklenku pod Josefovou skálou roku 1909. Soška Panny Marie Lurdské byla vynášena z kostela na Rejvíze na 1. května a k 31. říjnu byla odnesena zpět. K zániku poutního místa došlo po odsunu německého obyvatelstva po 2. světové válce.

Až v novém tisíciletí se podařilo členům Slezského kamenosochařského spolku z Jesenicka, který se stará o obnovu a údržbu kamenných památek, objevit staré fotografie zobrazující lurdskou svatyni. Začalo pátrání v kronikách i v terénu a nakonec se podařilo místo někdejšího oltáře skutečně nalézt a posléze i obnovit. K lurdské jeskyni dnes vede odbočka z červené turistické trasy směřující z Rejvízu do Vrbna pod Pradědem.

Počasí Jeseníky

Počasí Jeseník - Slunečno.cz