Jeskyně Na Špičáku patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech (mořské usazeniny, stáří 350–380 milionů let).
Jeden z nejvýznamnějších jeskynních útvarů v Jeseníkách – jeskyně Na Špičáku, se nachází mezi obcemi Písečná a Supíkovice. Jedná se o více než čtyři sta metrů dlouhý labyrint chodeb a puklin, který již v dávných dobách sloužil často jako úkryt.
Jeskyně patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě, první zmínka o ní pochází z poloviny 15. století. Jeskyně sloužila často jako úkryt, o čemž svědčí četné epigrafické nápisy a malby na stěnách (nejstarší z roku 1519). Roku 2014 byla odborně zrestaurována renesanční malba „Adorace kříže“ v centrální části jeskyně.
V letech 1884 – 1885 byla poprvé zpřístupněna pro veřejnost Sudetským horským spolkem. V roce 1955 byla jeskyně rozšířena a elektricky osvětlena. Znatelnými změnami v podobě nově zrekonstruovaných chodníků a mostků si podzemí prošlo v zimě 2007/2008 .
Neobvyklý pocit zažijete, uvědomíte-li si, že právě procházíte prostorami vytvořenými v devonských mramorech, jejichž stáří je neuvěřitelných 350 – 380 milionů let. Chodby mají charakteristický srdcový profil, který jim vdechly tavné vody ledovce. Současná prohlídková trasa, dlouhá 220 metrů, je upravena bezbariérově.